Pečivo - viete sa zbaviť tejto drogy?

23.03.2017

CHLIEB, ROŽKY, ŽEMLE, BAGETY, KAJZERKY, BUCHTY, WAFLE, PIROHY - viete sa ich zbaviť? Zrejme nie - pretože je to DROGA!

Už je tomu viac ako 3 roky odkedy sme sa v rodine rozlúčili s drogou - chlebom, žemľami, bagetami, rožkami vrátane sladkého pečiva, ktoré u nás chvalaBohu nikdy príliš nefrčalo. Najskôr sme sa rozlúčili s pečivom z bielej múky a potom postupne s pečivom ako takým. 

Náš mrazák býval pravidelne plný tmavých kajzeriek a bagiet a veľakrát nebolo kde uložiť ostatné potraviny, pretože mrazák kypel PEČIVOM. Toľko energie a peňazí to stálo aby bolo doma stále čerstvé. Tie tuhšie kúsky išli do tašky pre sliepky známemu, plesnivé rovno do koša. Toľko škody. A po práci znova návšteva obchodu za účelom kúpy ešte teplých rozpečených žemličiek..

Za posledné 3 roky sa v našom mrazáku uvoľnilo miesto a prestriedali sa tam rôzne iné druhy potravín, dnes tam nájdeme niekoľko sáčkov s tohtoročnými jahodami, petržlenovú vňať, minuloročný cesnak. No a naše raňajky sa pretransformovali. Už to nieje žemľa s nátierkou, syrom a salámou. Tvoria ich DARY PRÍRODY v rôznych úpravách a variantách (t.j. ovocie, orechy, semienka, vločky v najrôznejších úpravách no čo najmenej tepelne či chemicky spracované). 

Počula som už veľa názorov typu: "bez chleba sa nedá žiť," atď.. DÁ! A pre tých, pre ktorých je chlieb posvätny je vhodné porozmýšľať nad tým, ako sa dá doma pripraviť vlastný zdravý chlieb bez farbív, aróm, nadmerného množstva soli či cukru, rôznych síce povolených ale neprirodzených ečok, pekárskeho droždia a ďalších jedov, poprípade ako a kde taký, napr. kváskový chlieb zohnať. 

Prečo vyradiť pečivo objasňuje celkom v skratke ale za to kvalitne úryvok z knihy "Je možné žiť 150 rokov" od Michaila Tombaka: "Nastal čas k projednání obvyklého výrobku, jakým je mouka. Vzniká z pomletých semen obilí. V pomleté neočištěné mouce jsou vitamíny skupiny B, PP, F, minerální látky, enzymy, tudíž všechno, co je nezbytné pro náš organismus. Do složení patří škrob (85% a biologická otruba 15%). Látky obsažené v otrubách umožňují našemu organismu rozštěpení a zpracování škrobů. Očištěná rafinovaná mouka nemá tuto výhodu, tudíž se jedná o ubohý produkt zbavený vitamínů, enzymů a minerálních látek. Pro strávení kousku bílého nebo drožďového pečiva je potřebná celá řada látek, které byly eliminovány společně s otrubami. Z tohoto důvodu bude muset organismus čerpat tyto životodárné složky ze zásob našeho těla. Mouka bude těžce stravitelná a nestrávené zbytky vyplní tukové faldy v našem těle. Každá hospodyně ví, co se děje, když ponoří mouku do teplé vody - bobtná, vytváří maz, látku podobnou lepidlu. Zcela stejně nestrávený škrob bobtná v našich střevech a zabraňuje normálnímu procesu trávení. Škrob je příčinou vzniku kamenů a tvorby nánosů (v močovém měchýři a žlučníku). Aby pečivo, zákusky, oplatky, housky a prakticky všechny výrobky z bílé mouky vypadaly chutněji, používají se různé příměsi: barviva, aromatické prostředky, odkyselovače, urychlovače, konzervanty, kypřící prášky atp. Kde jsou pak všechny ty příměsi? Uvnitř našeho těla zůstávají bohužel do konce života a postupně náš organismus ničí. Pod vlivem těchto příměsí svaly a klouby tuhnou a mouka se mění na muka!"

To, čo bude tvoriť Vaše raňajky, je len a len na Vás. Zmes škrobu a éčok, s ktorými si telo musí dávať extrémnu robotu na spracovanie alebo niečo prirodzene vyrastené zo zemegule?

Erika